Freelancer Topluluğu

 • Özgür İş Aşıkları

  Freelancer, yeteneklerini özgürce işe döküp çalışan bir topluluktur. Zaman ve mekan tanımaksızın hizmet verip, işverenlerle uzmanlık alanlarında yenilikçi işler meydana getirirler.

  Freelancer topluluğu özgür oldukları kadar, titiz ve yenilikçi fikirler barındırırlar. Topluluğumuz her zaman gelişmeleri takip eder ve işverenlerin ne aradıklarını bilirler.

  Freelancer çalışma stilini, geleceğin çalışma stili olarak görüyoruz ve uzmanlıkları alanında verdikleri çalışmaları platformumuz olarak destekliyoruz. İşverenler tarafından, freelancer anlayışı oldukça benimsenmiş ve güçlü bir kaynak olarak kabul edilmiştir.

  Freelancer'lar kendilerini, uzmanı oldukları alanda yeteneklerine özel oluşturdukları iş ilanları ile tanıtırlar ve kazançlarını bu ilanlar üzerinden teslim ettikleri işlerle sağlarlar. Süreç boyunca oldukça profesyonel adımlar izlerler. Özgür oldukları için, her daim yenilikleri ve gelişmeleri takipte kalırlar ve bunu iş anlayışlarına yansıtırlar. Sonuçta, sevdiklerinizle zamanınız kısıtlanıyorsa 'iş'' ne işe yarar? Bu nedenle, bir iş-yaşam dengesi kurmayı başaran freelancer'lar, iş stillerini daha çok benimsedikleri ve kendilerini ifade edebildiği her alanı çalışma masaları yapabildikleri için, uzmanlıklarında daha büyük adımlarla ilerlerler.

  İşte tam olarak bu yüzden freelancer topluluğu diyoruz. Çünkü geleceğin iş stili, freelancer'ların uzmanı oldukları alanda verdikleri hizmetten büyümeye devam ediyor.

 • Freelancer Rehberine Hoşgeldiniz

  Hallederim.com'un İlhamı Sizsiniz

  Herşeyin temelinde, özgürce çalışan freelancer topluluğundan ilham aldığımızı belirtmek istiyoruz. İçerikleri kısıtlamadan, yaratıcılıklarını konuşturabilecekleri bir platform sunmayı hedefledik. Ses getiren bir çok dijital iş kategorisini bir çatı altında toplayıp, bu kategorileri müşteri profilleriyle buluşturmak adına aracı olmayı planladık ve bu yolda özgür ruhlu insanların çalışırken keyif alması adına her inceliği düşündük.

  Freelancer olmak, dünyanın her yerinden ilgi gören bir çalışma stili haline geliyor. Kariyerinizi, doğru şekilde kullanarak ses getirmeniz adına, Hallederim.com platformunda yer alan en başarılı freelancer'ların stratejilerini, ilham almanız için derledik. Bu alanda yapılan genel hatalardan ve güvenilirliğinizi arttırmanız için gereken küçük adımlardan bahsedeceğiz. İş-yaşam uyumunu ele alacağımız bu rehber alanı platforma ve serbest meslek fikrine farklı bir bakış açısı getirmek üzerine kurulu.

  Freelancer olarak, tekrar eden süreçlere girmeden kendi ilanlarınızı oluşturabilir ve fiyatlandırma işlemlerizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Kendi işinizi siz yönetirsiniz ve hizmetinizi isteğiniz detaylarla siz sunarsınız. Müşterilerinize sunduğunuz hizmet, yeteneğinizi sergilerken gelir elde etmeniz için gerekli olan tek süreçtir. Bu süreçte bir adım öne çıkmanız adına derlediğimiz stratejiler, en başarılı freelancer'ların önerdikleri adımlardır.

 • Temel Adım

  Müşterilerin beklentilerini karşılamak isteyen freelancer'lar için gelir potansiyelinin sınırı yoktur. Sipariş süreçleri oldukça hızlı ilerler ve müşteriler tek bir tıklamayla hizmetinizi satın alabilirler. Sipariş süreçleri pratik bir tasarıma sahiptir; müşteriler sipariş işlemini güvenli ödeme yöntemiyle başlatır, sipariş süreci siz siparişi teslim edene kadar devam eder ve müşteri siparişi onayladığında süreç tamamlanır. Sipariş süreci içerisinde pozitif iletişim kurmanız, sizlere olumlu yorumlar ve yükselen yıldız derecelendirmeleri sağlayacaktır. Bu düşünceyi benimsemeniz, müşterilere farklı bir bakış açısı kazandırma fırsatı verecektir.

  Satış başarınızın yükselmesi, kazandığınız gelirin yükselmesi anlamına gelir. Bu alanda siparişe başlamadan önce müşterinin sizinle çalışma kararı alması için izlemeniz gereken birkaç adımı göreceğiz.

  Güçlü Bir Hakkımda Alanı Oluşturmak

  Profiliniz kendinizi tanıtmanız ve yeteneğinizi sunmanız için oluşturmanız gereken en temel adımdır. Hangi alanlarda hizmet vereceğinizi kararlaştırdığınızda, sizi öne çıkaracak ilk adımı atmış olursunuz. Bir grafik tasarımcısıysanız, logo tasarımı veya mimari alanları seçebilirsiniz. Bu tamamen yeteneğinize bağlı bir seçim hakkıdır. İlhama ihtiyaç duyduğunuz anlarda platformumuzda gezinebilir ve yaratıcı bir fikir oluşturabilirsiniz.

  Profilinizi tasarlarken güçlü bir hakkında bölümü doldurmalısınız. Kendinize güvendiğinizi, alanınızda uzman olduğunuzu benimsemeli ve bunu müşterilere göstermelisiniz. Sizlerle ilgili önemli bilgilerin, atlanarak incelenmesi sizinle iligli fikir oluşturulmasında zorluk yaşanmasına neden olabilir.

  Profil Fotoğrafı Seçimi

  Profil fotoğrafınızın işinizle veya sizinle alakalı olması gereklidir. Bu adım müşterilerin size güvenmesinde önemli rol oynar. Müşterilerin gözünde bir kedi fotoğrafı veya manzara resmi ilgi çekici durmayabilir veya profesyonel görünmeyebilir. Görsel seçerken bu adımları izleyebilirsiniz.

 • İlanlarınızın Değerini Arttırın

  Kendinize güçlü bir profil oluşturduğunuzda, sizi tanıyacakları ilk adımı tamamlamış olursunuz. Müşteriler iş ilanlarınızda sunduğunuz yetenek ve uzmanlıklarınızı satın alırlar. Bu nedenle iş ilanları, profiliniz kadar değerlidir.

  İlk bakışta başlık ve medyalarınız göze çarpacaktır. Medya ve görsellerinizin İşinizle alakalı olması önemli bir noktadır; unutmayın ki medya ve görseller, iş ilanlarının ilk etapta en çok görünen kısmını oluşturur. Bu noktada en doğru strateji çalışmalarınızdan birkaç örnek koymak olacaktır. Müşteriler yapabileceğiniz işleri gördüklerinde, akıllarından bir soru işaretini kaldırmış olursunuz. Geçmiş dönemde tecrübelerinizi paylaşmak istemiyorsanız, eğitim ve sertifika bilgilerinizin, sizi tercih etmelerinde yardımcı bir kaynak oluşturabileceğini hatırlatmak isteriz.

  İş ilanı oluştururken, seçeceğiniz ana görsel müşterilerin ilk gördükleri görsel olacaktır. Bu nedenle ilgi çekici bir görsel kullanımı, müşterinin ilanın devamını görmek istemesini sağlayabilir. Örneğin bir logo tasarımcısı olarak portfolyo hazırlarken seçeceğiniz görselin kalabalık olmaması önemlidir. Çalıştığınız firmaların isimlerini küçük yazılarla bir görsele eklemeniz ilk etapta gözün yorulmasına sebep olabilir. İyi bir strateji izlemek için yalın, sade ve şık bir görsel seçimi yapmalısınız.

  Netlik Kazandırın

  İlan sayfanız, hangi hizmeti sunduğunuzla alakalı açıklamalar içerir. Müşteriyi, bir ilanı satın almaya ikna eden detaylardan birisi net ve açıklayıcı olmaktır. İlan başlığınız, bir müşterinin okuyacağı ilk kısımdır ve bu alanda netlik görmek isteyeceklerdir. İnsanlar ilanlarınızı okurken, başka bir ilana bakma gereksinimi duymamalı. Öz bir açıklama yazmanız, iş ilanınıza duyulan ilgiyi arttıracaktır. Müşterileri bu işi yapabilecek kişinin siz olduğunuza ikna etmelisiniz. İlan oluştururken ilgi kaybına sebep olabilecek hatalara göz atalım.

  İlan Başlığı

  “Profesyonel bir logo tasarımı mı arıyorsunuz?” veya “Fotoğrafınızı düzenliyorum.” tarzında yazılan başlıklar güçlü bir yazıya sahip değillerdir ve yeterince açıklayıcı olmazlar. İlanlarınızda kendizine güvendiğinizi göstermeniz sizi tercih edilen bir freelancer yapacaktır. “Ben seslendirme alanında profesyonel hizmet sunarım.” veya “Ben internet markanıza özel e-ticaret sitesi yapıyorum.” tarzında bir başlık seçimi daha güçlü bir görünüm sağlar.

  İlan İçeriği

  Müşterinin temel bilgileri edinebileceği kısımdır. Profil oluşturma kısmında gördüğümüz adımları hatırlayabilirsiniz. Profesyonel ve güçlü bir duruş için metninize, eğitim durumunuz, bu alanda ne kadar süredir uzman olduğunuz veya iş tecrübeleriniz gibi temel bilgiler içeren bir giriş cümlesi yazabilirsiniz.

  İş açıklamasını yaparken kendinize müşterilerin neden sizi tercih etmesi gerektiğini sormalısınız. Örneğin; logo tasarım alanında çalışan bir freelancer'ın temeli, logonun göze hoş gelmesi değil, akılda kalıcı olmasını sağlamaktır. Bunu hedefleyen bir freelancer, iş açıklamasına bu notu düşebilir.

  Açıklama alanınıza son olarak yapabileceğiniz iş ile alakalı küçük bilgiler düşebilirsiniz. Müşterilerin iş sürecinde ve öncesinde size sorabileceği soruları göz önüne getirin. Örneğin teslim edeceğiniz format türünü veya vereceğiniz hizmetin içeriğini belirtmeniz insanlara yardımcı olacaktır.

 • Paketler, Ekstralar ve Daha Fazlası

  Hallederim.com'da farklı fiyatlar aralığında çalışan bir çok freelancer mevcut. Platformumuzda verilen hizmetler farklı fiyatlandırmalar ve paketlerle özelleştirilir. Bu durumda müşteriler, istedikleri hizmet fiyatlandırmasını veya hizmet paketlerini her zaman bulabilirler. İlanınız için fiyatlandırma belirlerken kendinize aşağıdaki soruları sormanız, bir fikir oluşturmanızda yardımcı olacaktır.

  - İşi tamamlamak için kaç gün gerekli? - İşi hazırlarken ödeme öncesi bir maaliyet çıkabilir mi? - Belirlenen fiyat emek ve zaman için uygun bir fiyat mı? - Sipariş teslim süresi uzayabilir mi? - Kaç adet revizyon belirlenmeli? - İş alanıyla ilgili ekstra özellikleri nasıl fiyatlandıracaksınız?

  Paketlendirme

  Her paket farklı seviyelerde özellik ve hizmet sunar. Belirlediğiniz özellikleri paketlere göre yerleştirebilir ve farklı fiyatlandırmalar üzerinden satışa sunabilirsiniz. İyi bir strateji olarak paketleri 'temel', 'standart' ve 'premium' olarak aklınızda üçe bölebilirsiniz. Bu şekilde fiyatlandırma belirlerken hangi pakete nasıl özellikler ekleyeceğinizi daha rahat görmüş olursunuz. Her paketle birlikte özelliklerinizi de arttırabilir ve kazanç değerini yükseltebilirsiniz.

  Revizyon Talebi

  Üst alanda iş ilanlarında yer alan temel stratejilerden birkaçını öğrendik. İlanınıza paketler belirleyip, bu paketlere özel fiyatatlandırmalar koymayı gördük. Şimdi göreceğimiz rehber notunda, ilanlarınıza farklı bir bakış açısıyla yaklaşmayı göreceğiz. Öncelikle sipariş başlangıcında veya sipariş sürecinde yaşanabilecek olası sorunları düşünmelisiniz. En temel sorulardan birisi müşterilerin kaç adet revizyon talebinde bulunabilecekleridir. Revizyon adetlerini belirlerken şu adımları izleyebilirisiniz.

  Öncelikle işi tamamlamanız kaç günlük bir çalışmanıza bağlı? İşi tamamlamadan önce son düzeltmeler için ilanlarınıza revizyon talebi ekleyin. revizyon taleplerini, tamamladığınız işin zorluğuna göre belirlemeniz sizlere yardımcı olacaktır. Revizyon adetlerini paketlere nasıl belirlemelisiniz? Paket kombinasyonlarını belirlemek tamamen size ve hayal gücünüze kalmış bir işlemdir. Revizyon adetlerini de iş paketlerine göre belirleyebilirsiniz. Bir önceki adımda paketleri temel, standart veya premium olarak canlandırmanızı önermiştik. Bu öneriyi göz önünde bulundurarak doğru bulduğunuz revizyon adetlerini belirleyebilirsiniz.

  Revizyon adetlerine sınır getirmek, iş sonrası yaşanacak olası gereksiz düzeltme taleplerinin önüne geçmek adına izlenmiş bir adımdır. Sizinle çalışam bir müşterinin sipariş sonrası destek istemesi çok olasıdır. Müşteriler, sizler gibi alanlarında uzman olamayabilirler ve bir bilen olarak sizlere danışmayı tercih edebilirler.

 • Bitirmeden Önce Söylemek İstediğimiz Birkaç Şey Var

  Derin Bir Nefes Alın

  Gün içerisinde yoğun çalıştığınızda, bilgisayarınızın fişini çekin, bir kahve alın ve nefes almak için kendinize zaman tanıyın. Tükenmişlik ve yorgun hissine kapılmamak için sevdiğiniz şeyleri yakınınızda tutun ve mola verdiğiniz anlarda kendinizle ilgilenin. Küçük hatalar büyük sorunlara neden olabilir. Bu yüzden odaklanmış olmanız ve işinize severek devam etmeniz için gerekli ortamı kendinize hazırlayın.

  Markalar, küçük ve orta işletmeler, şirketler ve bireysel birçok kuruluş, daha fazla projeyi tamamlamak için Hallederim.com'u kullanıyor. Her geçen gün büyürken, freelancer'ların ihtiyaç duyduğu yenilikçi dokunuşları takip ediyor ve uzmanlıklarını daha büyük gelirlere çevirmeleri için gelişmeye devam ediyoruz.

  En başarılı freelancer'ların notlarını sizler için hazırladık ve daha yüksek gelirler elde etmeniz için ilanlarınızı nasıl güçlendireceğinize dair ipuçlar verdik. Freelancer olmak, zamanı yönetmek demektir, isterseniz bir kafe de, isterseniz koltuğunuzda, isterseniz de bir ofis masasında olun; Zamanınızı siz yönetirsiniz ve bilgisayarınız neredeyse iş yeriniz orası olur. Özgür çalışanlar olarak, büyük adımlar atmaktan çekinmeyin ve yeniliklere her daim açık olun.

Sorularınız mı var?

Cevabını bulamadığınız sorularınız için bize ulaşarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Kategoriler